Přibývá dětí s psychickými problémy

27.05.2011 17:27

Krev v pořádku, moč v pořádku, teplota také není. Lékařská vyšetření často neukáží vůbec nic, přesto dítě strádá. Za jeho potíže však může psychika. Bolí ho hlava nebo břicho, je vyčerpané a ve škole nesoustředěné, případně se může objevit problémové chování.

Dětský psycholog potvrdil, že takových poruch mezi dětmi jednoznačně přibývá. Nejde přitom jen o českou specialitu, problémem se v čím dál větší míře zabývají i v zahraničí.

Devítiletý Tomáš ráno zvracel a nechtěl do školy, byl také často nemocný. Matka to spojovala spíše s tím, že se nedávno rozvedla a přestěhovali se. Psychologické vyšetření nakonec ukázalo, že za vším je strach z příliš přísné kantorky, s jejímiž nároky se citlivý chlapec nedokázal vyrovnat. Psycholog poradil i matce, aby snížila své nároky na syna a ubrala na jeho kroužcích.

Desetiletá Klára se zase neuměla vyrovnat s rozvodem rodičů. Tři roky po rozvodu se začala zaplétat do lží doma i ve škole, zhoršily se jí známky, dokonce ukradla rodičům dobné peníze. Rodiče sázeli na vliv spolužáků, kterým se nedovedla vyrovnat, ale psycholog správně odhalil, že jí pořád vadí, že už nejsou rodina. Chyběla jí pozornost rodičů.

Psychické potíže však hrozí i dětem z úplných rodin, stačí nemístný tlak rodičů na výkon a nezájem o to, co dítě skutečně prožívá.

Primář kliniky dětské psychiatrie v pražské motolské nemocnici nicméně považuje právě zhoršující se rodinné vztahy za snad největší příčinu dětských problémů s psychikou. Podle něj někteří rodiče nechtějí slyšet, že za problémy jejich dětí je psychika, a chtějí po lékaři, aby znovu a znovu dělal různá vyšetření. Bojí se přiznat si, že mohli něco zanedbat. Někdy se zase může stát, že praktik nebo rodiče mají dojem, že když se nic měřitelného nezjistí, dítěti nic není.

Další příčinou dětských problémů s psychkou jsou požadavky, které má současnost na psychiku jedince. Ty zcela určitě vzrostly a rostou, naše psychika za nimi pokulhává. Psychické potíže berou dětem energii, případně se rovnou projeví konkrétními zdravotními problémy. Mnohé z dětí se pak s následky potýkají i v dospělosti.    

Vyhledávání

Kontakt

BARTOŠOVÁ Jitka Pacetluky 87
768 43 Kostelec u Holešova
+420 776 070 840 IČ: 46192026